Rady a informaceÚdržba plastových a dřevěných oken a dveří

Dřevěná okna zejména na osluněných stranách domu podléhají vysokému namáhání. Povrchovou úpravu okna je nutno chránit před povětrnostními vlivy, UV zářením, před prachovým vymýváním, apod. Toto zajistí tzv. konzervační mléko, které se jednou ročně aplikuje na povrch okna. Samotná aplikace se provede měkkou houbičkou, do které se mléko nasaje, a následně povrch okna přetřeme. Před tímto procesem je nutné řádně povrch okna očistit. Po takto provedené údržbě životnost okna značně prodloužíte.Asi za 5 až 7 let je vhodné obnovit nátěr venkovní strany oken. Barva se neodstraňuje pouze jemně přebrousí a natře lazurou nebo krycím lakem.


Plastová Okna Brno -Oknostudio
 
 
Plastová okna podléhají námaze a zatížení. Aby okna svoji funkci plnila bez problémů, bez správné údržby a péče se neobejdou. Materiál, ze kterého je okno Deceuninck Zendow námi vyrobeno není na údržbu náročný a snadno se ošetřuje. K preventivnímu ošetření doporučujeme tyto prostředky k čištění: Pro čištění křídel a rámů oken i dveří můžete použít prostředky na úklid v domácnosti, které ředíme vodou bez obsahu abraziv (např. JAR). Společnost Deceuninck pro tyto účely vyvinula čistící prostředek DECO-CLEAN, kterým je možné odstranit i silné nečistoty.
Nikdy na čištění oken nepoužívejte hrubé čistící prostředky zejména s obsahem abraziv! Rozhodně k čištění povrchu nepoužívejte drátěnky, ať plastové nebo kovové. Na rám ani křídla nepoužívejte organická rozpouštědla, ředidla, louh nebo jakékoli kyseliny! Je vysoké nebezpečí poškození povrchové úpravy.
Rámy plastových oken se nenatírají! Rámy se nečistí nasucho, aby se nepoškrábaly. Pokud se z nějakého důvodu objeví poškrábaný povrch, je nutné použít k zahlazení smirkové papíry. Začněte hrubším a postupujte až k jemnému. Po vysmirkování do jemna přeleštěte místo ovčí vlnou - takto postupujte pouze u bílých oken bez folie s imitací dřeva nebo s povrchovou úpravou Deceroc!
 
Pro dlouhodobé bezproblémové fungování vašich oken doporučujeme provést pravidelně následující kroky k údržbě, a to minimálně 1x ročně:
 
  • prozkoušet fungování kování, uzamykání a promazat všechny pohyblivé části (např. sprej WD)
  • zkontrolovat těsnost mezi křídly a rámem
  • prohlédnou odvodňovací kanálky ústící ven z rámu okna a pročistit tyto cesty od nečistot
  • proveďte kontrolu úchytných šroubů a kování
Vždy zacházejte s okny tak, aby nedošlo k jejich poškození. Okna slouží pouze svému účelu. Při čištění oken dbejte opatrnosti při používání žebříku, ze kterého čistíte. Jistěte se pásem ve výšce.

Ke stáhnutí:

Příručka pro péči o plastová okna


Rosení oken

Téma rosení oken je velmi diskutované. Důvodem, proč se Vám okna rosí, je vysoká vlhkost v místnosti, která vzniká paradoxně velmi dobře těsnícími okny. V podstatě Vám Vaše stará okna netěsnila a tím pádem docházelo k nekontrolovanému větrání (a velkému úniku tepla), čímž se vlhkost v místnosti vyrovnávala. Výměnou oken za naše nová okna jste prostor uzavřeli a nyní začínáte větrání kontrolovat (a šetřit energie a Vaši peněženku). Polohou ventilace nebo mikroventilace usnadníte výměnu vzduchu a snížením vlhkosti, tím odstraníte potíže s rosením oken ve Vašem bytě. Nejúčinnější a nejekonomičtější větrání je nárazové - dokořán, několikrát za den v závislosti na pobytu osob a vnitřní teplotě. Čím rychleji se výměna vzduchu provede, tím jsou tepelné ztráty vnitřních prostor menší. Dolní část oken je nejchladnější místo v místnosti, proto zde může dojít ke kondenzaci vodních par, tuto vlhkost je samozřejmě potřeba odvádět, zředit vyvětráním vzduch a snížit vlhkost.Kondenzace vodních par na nejchladnějších plochách je běžný fyzikální jev, který nelze inorovat či odstranit, avšak může být omezován nebo se mu dá předcházet dodržováním správného režimu výměny vzduchu (obvykle více v zimních měsících, kdy jsou rozdíly venkovní a vnitřní teploty nejvyšší)
Jako jedním z opatření je interiérové žaluzie, které jsou přiloženy přímo na izolačním skle, povytáhnout cca o 5-10cm odspodu - tím pomůžete k ohřevu skla z interiéru v kritickém místě rosení.

Okna nejsou příčinou rosení skel, pouze ukazatelem vysoké relativní vlhkosti ve vnitřních prostorách.

Ke stáhnutí:

Správné větrání
Rosení izolačních skel - důležité informace

Více velmi poučné články např. na serveru iDNES zde.. nebo zde iDNES

Doporučení společnosti Oknostudio
 
- větrejte mikroventilací (ne v zimě), nebo několikrát za den vyvětrejte okny dokořán (krátce ale intenzivně)
- pokud se věnujete činnostem, při které vzniká pára (vaření, sprchování, žehlení,..) odvětrávejte místnost průběžně
 

"Ke stažení"

Zde je možné stáhnout další důležité materiály společnosti Oknostudio. Manuály, návody aj. vždy v sekci daného tématu)

Oknostudio - Návod na obsluhu a údržbu oken a dveří

Komplexní zásady posouzení vad výplní stavebních otvorů
 
MENUX