FAQ Tipy a rady
Zpět

Údržba plastových oken a dveří

Plastová okna podléhají námaze a zatížení. Aby okna svoji funkci plnila bez problémů, bez správné údržby a péče se neobejdou. Materiál, ze kterého je vaše okno námi vyrobeno, není na údržbu náročný a snadno se ošetřuje. K preventivnímu ošetření doporučujeme tyto prostředky k čištění: Pro čištění křídel a rámů oken i dveří můžete použít prostředky na úklid v domácnosti, které ředíme vodou bez obsahu abraziv (např. JAR).  Doporučujeme také přípravky určené přímo k péči o plast, avšak nejdříve je dobré vyzkoušet na malém kousku, aby tato chemie nereagovala na pvc negativně.
 
     Nikdy na čištění oken nepoužívejte hrubé čistící prostředky zejména s obsahem abraziv! Rozhodně k čištění povrchu nepoužívejte drátěnky, ať plastové nebo kovové. Na rám ani křídla nepoužívejte organická rozpouštědla, ředidla, louh nebo jakékoli kyseliny! Je vysoké nebezpečí poškození povrchové úpravy.
     Rámy plastových oken se nenatírají! Rámy se nečistí nasucho, aby se nepoškrábaly. Pokud se z nějakého důvodu objeví poškrábaný povrch, je nutné použít k zahlazení smirkové papíry. Začněte hrubším a postupujte až k jemnému. Po vysmirkování do jemna přeleštěte místo ovčí vlnou.
 
     Pro dlouhodobé bezproblémové fungování vašich oken doporučujeme provést pravidelně následující kroky k údržbě, a to minimálně 2x ročně:
  • prozkoušet fungování kování, uzamykání a promazat všechny pohyblivé části
  • zkontrolovat těsnost mezi křídly a rámem
  • prohlédnou odvodňovací kanálky ústící ven z rámu okna a pročistit tyto cesty od nečistot
  • proveďte kontrolu úchytných šroubů a kování

    Zde najdete více informací ohledně služby, kterou Oknostudio nabízí: servis oken a dveří
Vždy zacházejte s okny tak, aby nedošlo k jejich poškození, okna slouží pouze svému účelu. Při čištění oken dbejte opatrnosti při používání žebříku ze kterého čistíte. Jistěte se pásem ve výšce.

Bližší popis údržby od převzetí oken až po pravidelnou údržbu:
 
 
1. Odstranění ochranných fólií, odstranění hrubých nečistot po omítání.
Výrobky jsou opatřeny vnitřní a vnější ochrannou fólií. Tyto fólie chrání výrobky před poškozením při výrobě, dopravě, manipulaci, montáži, ne při stavebních úpravách (např. při omítání ostění). Povinností montážní skupiny je tato fólie po zabudování výrobku do otvoru odstranit, protože neslouží na ochranu před poškozením při zednických pracích. Zhotovitel doporučuje odběrateli před omítáním překrýt celé okna igelitovými fóliemi, u hliníkových výrobků je třeba věnovat zvýšenou pozornost kontaktu hliníku s vápnem a cementem, z toho důvodu doporučujeme chránit povrch hliníkových výrobků při omítání bezpečnostní páskou. Pokud tak neučiní, doporučujeme hrubé nečistoty bezprostředně po omítání odstranit namočenou zednickou štětkou. Obvykle jsou fólie montážníky odstraněny, vždy ale zkontrolujte zdali se tak stalo. Na Vaši žádost je možno fólii ponechat. Nedoporučujeme aby folie na oknech a dveřích byly déle než 3 měsíce! Vysoké teploty v létě a hluboké mrazy v zimě působí na nalepenou fólii na rámech a křídlech negativně - špatně je lze odlepit, mohou zůstat zbytky lepidla apod.

2. Čištění a ošetřování oken.
Nečistíte prosím na Vašich oknech pouze sklo, ale i rám - zvýšíte tím užitnou hodnotu okna. K čištění rámu používejte běžné čistící prostředky bez rozpouštědel a drsných částeček, jako např.. čistící mléko nebo Pril. Pro odstranění tvrdých nečistot ze stavby lze použít např.. pro plastový výrobek Fenosol, pro hliníkový výrobek Gefopur UW 10, Gefopur 5. Čistící prostředek naneste plátěným hadrem na povrch, rozetřete, nechte přischnout a přetřete suchým hadříkem. Na hliníková okna většina organických kyselin (jako octová, jablečná, citronová, mléčná, vinný i koncentrované) nemá vliv, odolný je také vůči koncentrované kyselině dusičné. Negativně na něj působí kyselina solná, siřičitá a velmi silné louhy, hydroxid draselný, louh sodný a amoniaková soda, v teplém stavu ale v menší míře kyselina octová a citronová. PVC materiál profilů oken má sklony k elektrostatickému náboji. Leštění tuto vlastnost ještě zvýrazňuje. Vzniku elektrostatického náboje lze předejít čistícím prostředkem obsahujícím antistatikum (např. Pronto spray proti prachu vhodné na nábytek, plast, sklo, TV A Hifi, jiné čisticí prostředky pro PVC části osobních počítačů). Takový čistící prostředek zajistí odbourání vysokého elektrostatického náboje na PVC profilech a tím redukuje sklon k opakovanému znečišťování (k usazování prachu na oknech).

3. Údržba těsnění
Těsnění z moderních materiálů podléhají, jako všechny materiály, přirozenému stárnutí. Aby Vaše těsnění na oknech a dveřích těsnily proti vodě a průvanu delší dobu, tedy zůstaly pružné a funkční, natřete je jednou, nebo vícekrát do roka silikonovým olejem, jelením lojem nebo mastkem. Jsou běžně dostupné v obchodech. Těsnící profily z PVC, nebo kaučuku by neměly přijít do styku s koncentrovanými čistidly.
 
4. Odvodnění
Na každém okně jsou z vnější strany umístěny odvodňovací otvory na vytečení vniknutí vody - udržujte jejich volné a čisté. Odvodnění najdete pokud otevřete křídlo okna a podíváte na spodní stranu rámu před vnější doraz.

5. Údržba kování.
Vaše okna jsou vybavena technicky vysokohodnotným kováním. Všechny části kování jsou spotřební díly a jsou schopny řádné funkce pokud je prováděna jejich pravidelná údržba. Pohyblivé části je třeba promazat speciálním olejem neobsahujícím kyseliny, aby se snadno pohybovali. Takovou údržbu je nutno provést nejméně dvakrát ročně