FAQ Tipy a rady
Zpět

Nejčastější dotazy - eurookna IV 92

Nejčastější dotazy eurookna IV 92

 

1. Proč právě okna IV 92?

V současné době se staví domy na několika stupních energetické náročnosti od běžné výstavby, přes nízkoenergetické, pasivní až po nulové domy. Ať už vezmeme v potaz jakýkoliv z těch typů, okna budou a jsou z hlediska tepelně technického slabší než stěna domu. U běžné zástavby se koeficient prostupu tepla konstrukce pohybuje v rozmezí cca 0,3 – 0,4 W/m2K. U pasivních domů pod 0,15 W/m2K. Běžně vyráběná okna s izolačními dvojskly, ať už dřevěná či plastová, mají celkový koeficient cca 1,5 W/m2K, při použití skla 4/16/4 s Ug = 1,1 W/m2K, podle EN1279. Eurookna IV 92 mají celkový koeficient prostupu tepla 0,7 W/m2K. Důvod, proč tedy mít okna IV 92, je snížit celkové náklady na spotřebu tepla za rozumné pořizovací náklady.

2. Na jaké vlastnosti skel se má zákazník mimo Ug ještě zaměřit?

Druhou velmi důležitou vlastnosti je solární faktor. V podstatě popisuje schopnost skla prohřívat interiér domu, což je velmi důležité v jarním, podzimním a zimním období. Čím vyšší hodnota tím lépe. V létě je to spíše na škodu. Ideální je kombinovat okna i s nějakým typem vnější stínící techniky. Standardní trojskla mají hodnotu necelých 50%. V nabídce máme i trojskla s hodnotou až 61%. Tím se přibližujeme hodnotě izolačního dvojskla. Ve většině případů se tím zlepšuje i prostup světla. Další hodnotou je zvukový útlum. Na tuto hodnotu by se měl investor zaměřit, pokud staví dům v blízkosti frekventované silnice, letiště, nebo průmyslové zóny. Obzvláště důležité je zaměřit se na tento parametr při rekonstrukci po kastlových oknech, kdy tyto okna měly Rw cca 35 dB. Standardní izolační trojskla mají Rw 31 dB. Jedna se o logaritmickou hodnotu. Tudíž zvuk je pak slyšet více než dvojnásobně. Uživatel je pak překvapen a tvrdí, že mu okna netěsni. Jedná se o vlastnost skla, se kterou se dá velmi lehce pracovat za nízké náklady. Velmi často se řeší i bezpečnost skel. Nabízíme jak skla lepená, tzv. connexy, tak i skla kalená. V ČR není pravidlo, které přikazuje použití těchto skel, ale např. v Rakousku je to povinností – u veškerých skel, která jsou níže než 90 cm od podlahy, použít skla bezpečnostní. Nespornou výhodou trojskel je sáláni. Určitě oceníte tuto vlastnost v zimních měsících,
když budete sedět v blízkosti okna.

3. Čím dokážete, že vlastnosti oken IV 92 jsou takové, jak popisujete?

Vlastníme certifikát č. CV-15-368/Z, který vydalo CENTRUM STAVEBNÍHO INŽENÝRSTVÍ a.s. ve Zlíně. Dosažené hodnoty: Součinitel prostupu tepla Uw = 0,82 – 0,61 W/m2K.

4. Někteří výrobci nabízejí okna s izolačními trojskly v tloušťkách 78, 88…

Ano to je pravda. Ovšem je nutné si říct podstatnou věc. Izolační trojsklo dosahuje nejlepších vlastností při složení 4/18/4/18/4. Jakmile se mezera zmenší, tak se tepelněizolační vlastnosti zhoršují. Při složení 4/12/4/12/4 už má hodnotu U téměř o 30% horší. Cena skla je ovšem stejná. Z toho vyplývá, že ceny oken IV 92 jsou srovnatelné, ovšem vlastnosti jsou výrazně lepší. To znamená: za stejné peníze vyšší kvalita.

5. Jak dlouho tento typ okna vyrábíte?

Okna IV 92 vyrábíme již řadu let. Víme tedy, jak se v určitých situacích chovat a co doporučit. Od roku 2015 jsme tento typ okna zdokonalili. Máme nové nástroje a nové obráběcí centrum. Kvalita provedení se významně zlepšila. Odstranili jsme některé nedostatky, které jsme za ty roky nasbírali. Technici jsou často školení o novinkách tak, aby je mohli předvést i Vám, našim zákazníkům.

6. Proč bychom si měli vybrat právě Vaši firmu?

Naše truhlárna je rodinná firma a byla založena v roce 1925. Našim zákazníkům nabízíme vysoce kvalitní výrobky a s tím související technickou podporu na vysoké úrovni, podloženou jak výpočty a certifikáty, tak i dlouholetou praxí. Naše výrobky jsou zárukou kvality a jsou montovány v celé ČR i v zahraničí.

Na Vaše dotazy odpovídal:
Ing. Michal Vaněk