FAQ Tipy a rady
Zpět

Nejčastější dotazy - dřevohliníková okna

Nejčastější dotazy (FAQ) dřevohliníková okna

 

1. Proč právě dřevohliníková okna ?

Dřevěná nosná konstrukce je základem, což zajišťuje kvalitní tvarovou stálost a esteticky výjimečný povrch. Hliníkové opláštění Gutmann zajišťuje bezúdržbovost a nepřekonatelnou životnost oken.

2. Proč dřevohliníková okna od firmy OKNOSTUDIO?

Konstrukce našich dřevohliníkových oken vznikla na základě zkušeností s okny dřevěnými – euro IV 92. Tyto okna si naši zákazníci oblíbili natolik, že tvořily řadu let přes 80% našeho výrobního objemu. Základem je tedy dřevěný rám 92 mm hluboký s opláštěním Gutmann. Hloubka profilu výrazně zlepší tepelně izolační vlastnosti rámu, díky kterému v kombinaci s izolačním trojsklem (ve standardu Uskla = 0,6 W/m2K) je koeficient prostupu celého okna 0,75 W/m2K. Proč tedy naše okna a dveře? Konkurence schopná cena, lepší vlastnosti, kvalita, tradice, ...

3. Čím dokážete, že vlastnosti oken IV 92 jsou takové, jaké popisujete?

Vlastníme certifikát č. CV-09-0949/Z, který vydalo CENTRUM STAVEBNÍHO INŽENÝRSTVÍ a.s. ve Zlíně. Součinitel prostupu tepla Uw = 0,75 W/m2K dle ČSN EN ISO 12567-1. Je nutné dodat, že tato hodnota je získaná měřením nikoliv výpočtem, čehož někteří výrobci zneužívají.

4. Někteří výrobci nabízejí okna s izolačními trojskly v tloušťkách 78, 88…

Ano to je pravda, ovšem je nutné říct si podstatnou věc. Izolační trojsklo dosahuje nejlepších vlastností při složení 4/16/4/16/4. Jakmile se mezera zmenší tak se tepelně izolační vlastnosti zhoršují. Při složení 4/12/4/12/4 už má U téměř o 1,5 desetinu horší. Cena skla je ovšem stejná. Z toho vyplývá, že ceny oken IV 92 jsou srovnatelné, ovšem vlastnosti jsou výrazně lepší. To znamená: za stejné peníze vyšší kvalita.

5. Některé konkurenční firmy nabízí dřevohliníková okna vyplněná PUR pěnou nalepenou přímo na dřevěný rám, je to tedy jiná konstrukce, jaký na to máte názor?

Těchto firem je více. Jako hlavní přednost dřevohliníkových oken považuji životnost. Otázkou zůstává jakou životnost má lepený spoj a vliv difůze vlhkosti přes dřevo a následná možnost kondenzace mezi těmito povrchy? Tato otázka se nás naštěstí netýká a při řešení konstrukce okna, jsme na to mysleli. Hliníkové opláštění je u našich oken přichyceno k nosnému rámu mechanicky přes tzv. klipsy a vzniklý prostor mezi opláštěním a rámem je neustále odvětráván. Naše firma má v nabídce i zateplené hliníkové profily, nicméně tím, že jsme investovali do širších profilů tl. 92 mm není zlepšení tepelně izolačních vlastností tak výrazné (pouze o 0,03 W/m2K) což nás samozřejmě těší.

6. Jak je to s tvarem hliníkového opláštění, má zákazník na výběr a proč právě Gutmann?

Gutmann má v nabídce širokou škálu profilů jak rozměrových tak tvarových. Gutmann patří mezi špičku v hliníkovém opláštění, má ucelenou nabídku profilů, tudíž jsme schopni našim zákazníkům nabídnout dřevohliníkové dveře, posuvné dveře bezbariérové, zimní zahrady, dřevohliníkové fasády,.. Navíc povrchová úprava je předupravena tzv. chromátováním, což zajišťuje vysokou životnost.

Na Vaše dotazy odpovídal:
Ing. Michal Vaněk